Górale na nizinach... Dziś takie stwierdzenie nikogo już chyba nie dziwi, nie wymaga wyjaśnień, ale trzydzieści lat temu... 22 maja 1969 roku Zespół Górali Czadeckich "Watra" z Brzeźnicy po raz pierwszy wystąpił na Powiatowym Przeglądzie Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Żaganiu. Od tej pory czynnie uczestniczy w życiu wsi, gminy, województwa i kraju. Przez wiele lat jako jedyny reprezentował społeczność czadecką na przeglądach i festiwalach. Zespołem, od samego początku, kieruje Jadwiga Parecka.
Trudne były pierwsze kroki zespołu. Nikt nie znał górali z nizin, a naukowcy zastanawiali się często skąd w muzyce, tańcu i stroju, obok elementów polskich, liczne wpływy obce. Zadaniem "Watry" była wierna kontynuacja kultury przodków i niewątpliwie to się udało. Zespół może poszczycić się wieloma osiągnięciami. Do najważniejszych zalicza Srebrną Ciupagę zdobytą w 1980 roku w Zakopanem, podczas Jesieni Tatrzańskiej, gdzie członkowie "Watry" zmierzyli się z najlepszymi zespołami góralskimi świata. Podsumowaniem długoletniej działalności było przyznanie nagrody im. Oskara Kolberga.
Obecnie zespół z Brzeźnicy znany jest zarówno w Polsce południowej, jak i centralnej. Występy w Żywcu, Szczyrku, Wiśle, Sanoku, Rzeszowie i Zakopanem pozwoliły zbliżyć się do kultury góralskiej, a ogólnopolski Festiwal Folklorystyczny w Płocku dał szansę zmierzenia się z najlepszymi polskimi zespołami pieśni i tańca.
Poza prezentacją programów artystycznych podczas różnorodnych imprez w kraju, zespół uczestniczył w wielu festiwalach międzynarodowych. Kilkakrotnie brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Zielonej Górze i Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, reprezentował Polskę na festiwalu "Zoria Władykawkaza" w Osetii na Kaukazie, wielokrotnie koncertował w byłej Niemieckiej Republice Demokratycznej, w Witebsku (Białoruś) oraz na Ukrainie.
Wielkim wyróżnieniem dla "Watry" było zaproszenie przez Krzysztofa Jasińskiego, dyrektora Teatru STU z Krakowa, do udziału w Koncercie z Okazji Światowego Kongresu Pszczelarzy w Sali Kongresowej oraz udział w koncercie z cyklu "Pieśni Ojczystej Ziemi" zorganizowanym pod hasłem "Epopeja Karpacka" w Filharmonii Narodowej w Warszawie (7 listopada 1996 roku).
Nagrodą za wieloletnią działalność, zaszczytem i radością dla członków "Watry" było przyjęcie Zespołu przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Castel Gandolfo w dniu 2 sierpnia 1997 roku.
Obok występów, doskonalenia i wzbogacania programu, jedną z najważniejszych spraw jest podtrzymywanie i przekazywanie młodemu pokoleniu tradycji przodków. Nadal najwiekszą troską jest zachowanie autentyzmu kultury górali czadeckich i wysokiego poziomu artystycznego. W koncercie "Watry" z okazji 15 lecia działalności - obok seniorów i przedstawicieli średniego pokolenia - po raz pierwszy wystąpiła grupa dziecięca zwana "Małą Watrą", która od tamtejszej pory kontynuuje dzieło rodziców i dziadków.
"Watra" koncertowała w wielu miastach Polski jak również poza jej granicami (Niemcy, Włochy, Rumunia, Ukraina, Austria, Białoruś i inne).
Zespół górali czadeckich "Watra"