Najstarsza wzmianka o wsi pochodzi z roku 1217 i mówi o przekazaniu jej augustianom sprowadzonym do Nowogrodu Bobrzańskiego przez księcia Henryka I . Położona na Wzgórzach Dalkowskich, w dolinie dopływu Bobru - rzeki Brzeźnicy znana była również pod nazwami: Bresnicha i Briesnitz. Przy założeniu wieś otrzymała kościół i probostwo, choć kościół farny św. Magdaleny wymieniony jest w dokumencie dopiero 1374 r. W 1539 r. kościół otrzymał księdza luterańskiego. Nie wiadomo jak długo tu się utrzymali on i jego następcy. W 1578 r. w kościele ponownie posługiwali księża katoliccy.
Z tej późnogotyckiej budowli pozostały tylko murowane ściany wieży, którą wykorzystano przy wznoszeniu w latach 1703-1705 obecnego, barokowego kościoła. Na wieży jest dzwon z 1579 r. Obecny kościół ma kształt trójnawowej bazyliki z wnętrzem nakrytym sklepieniem kolebkowo-krzyżowym. Wyposażenie późnobarokowe pochodzi z okresu budowy.
Plebania barokowa z 1676 roku, murowana z cegły i kamienia, wzniesiona jest na planie prostokąta. Budynek nakrywa czterospadowy dach z dymnikami. We wnęce w fasadzie nad wejściem znajduje się kamienna rzeźba Anioła Stróża. Parter i piwnice posiadają krzyżowe i kolebkowe sklepienia z lunetami. W pierwotnym stanie zachowana jest stolarka drzwi z okuciami. Parterowy budynek gospodarczy przy plebanii z końca XVIII stulecia nakryty dwuspadowym dachem.
W latach 1687-1688 miejscowość podlegała opatowi klasztoru augustianów w Żaganiu. Proboszczem 200 parafian był F. Keckritz. Wśród mieszkańców było 9 rodzin luterańskich.
W latach 1786-87 wieś była podzielona na dwie części i nadal należała do augustianów z Żagania. Górna część posiadała kościół katolicki, plebanię, szkołę, salę wiejską i młyn. Tę część, czyli Górną Brzeźnicę zamieszkiwało 491 mieszkańców, a Dolną Brzeźnicę 258. Tam też (w Dolnej Brzeźnicy) znajdował się folwark ziemiański i młyn wodny.
Do 1810r. Brzeźnica należała do żagańskich augustianów. Później dzierżawcą został Rothenbach.
W 1840r. w Brzeźnicy Górnej mieszkało 667 osób a w Dolnej 317 w tym 29 osób wyznania ewangelickiego. Kościół ewangelicki znajdował się w Chotkowie.
Od początku kościół był pod wezwaniem św. Magdaleny, choć w 1679 roku jako patrona towarzyszącego wymienia się św. Mikołaja, a w 1687 r. jako Narodzenia Marii Panny, zaś w 1688r. - św. Jadwigi. Obecny kościół jest prawdopodobnie trzecim budynkiem kościelnym w Brzeźnicy, bo wspomniany w1540r. był następcą pierwszego drewnianego. Wieżę dobudowano później. Opat Georg Frantz Muller ( 1702 -1720) wybudował także dom parafialny, na którym wisi herb z literami F.A.S. ( Franciscus Abbas Saganiensis) 1716. Taką samą datę można zobaczyć na bramie .
Sytuacja na tych ziemiach zmieniła się po II Wojnie Światowej. Niemcy wyjechali, zostało tylko kilka rodzin niemieckich. Wieś zasiedlali przybysze z różnych części Polski, z Bukowiny, oraz kilka rodzin powracających z robót przymusowych w Niemczech. Bukowińczycy zasiedlili tzw. Dolną Brzeźnicę. Pierwsze powojenne lata były trudne dla wszystkich.
Historia gminy Brzeźnica na starych widokówkach